Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvetenskaper

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för kulturvetenskaper
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Vera Sandbergs allé 8, 411 33 Göteborg

Webbplats: www.kultur.gu.se
Epost: kuv@kultur.gu.se

Prefekt: Mats Björkin

Om enheten

Vid Institutionen för kulturvetenskaper bedriver vi forskning och undervisning kring kultur ur flera olika perspektiv. Här finns ämnen som hör till de estetiska vetenskaperna och som studerar olika kulturella delområden såsom konst och bild, musik och film, ”kultur” i en traditionell och snävare bemärkelse.

Här finns också ämnen där olika slags kulturyttringar sätts in ett bredare samhälleligt sammanhang. Kulturstudier, barn- och ungdomskultur, etnologi och genusvetenskap utgör några exempel.

Institutionen för kulturvetenskaper består av nio ämnen och har totalt ca 60 medarbetare och ungefär 900 studenter varje termin.

Våra lokaler är belägna på Vera Sandbergs Allé 8, alldeles i närheten av Kapellplatsen.
 

Senaste publikationer

Vi måste börja prata om Sveriges krigsförklaring mot Venezuela
Juan Velasquez
Internationalen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Röst möter text - Den sjungna texten som berättelse, gestaltning och ljud/klang
Marita Rhedin
Fattigmannsblommer - Om Vidar Sandbecks forfatterskap / Ole Karlsen og Eva-Marie Syversen (red.), Vallset, Oplandske bokforlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

USA:s blockad i Venezuela
Juan Velasquez
Femsusdev, videofilm till öppna video-arkivet, Övrigt 2019
Övrigt

Snåriga sårbarheter i nyliberala tider. Om relationen mellan sårbarhet, agens och nyliberalism
Evelina Johansson Wilén, Lina Palmqvist, Jeanette Sundhall
Tidskrift för Genusvetenskap, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

4 februari 2019, fältarbete i Caracas
Juan Velasquez
film till öppna video-arkivet Femsusdev, 2:07 minuter, Övrigt 2019
Övrigt

Folklig Ekonomi och Bachakeo
Juan Velasquez
Film till öppna video-arkivet Femsusdev, 10:33 minuter, Övrigt 2019
Övrigt

Upprop från bostadsorganisationer i Caracas
Juan Velasquez Atehortua
Film till öppna video-arkivet Femsusdev, 1:25 minuter, Övrigt 2019
Övrigt

Personer

Visar 1 - 50 av 64

Namn Titel Telefon E-post
Jarlsmark, Ingrid Administrativ chef, inst 031-786 4063 ingrid.jarlsmark@gu.se
Persson, Daniel Biblioteksassistent daniel.persson.2@gu.se
Bruchmüller, Birte Doktorand birte.bruchmuller@gu.se
Florin Persson, Erik Doktorand, Filmvetenskap 031-786 2785 erik.florin.persson@gu.se
Heljic, Arman Doktorand arman.heljic@gu.se
Hibsher, Netta Doktorand netta.huebscher@gu.se
Johansson Wilén, Evelina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 2781 evelina.johansson@gu.se
Palmqvist, Lina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 4515 lina.palmqvist@gu.se
Rolfsdotter Eliasson, Susanna Doktorand, Etnologi 031-786 5389 susanna.rolfsdotter@gu.se
Sjöberg, Christine Doktorand, Konst– och bildvetenskap 031-786 6167 christine.sjoberg@gu.se
Szita, Kata Doktorand, Filmvetenskap 031-786 5224 kata.szita@gu.se
Villegas Lindvall, Valeria Doktorand valeria.villegas.lindvall@gu.se
Westerström, Anders Doktorand 031-786 4134 anders.westerstrom@gu.se
Öman, Kristina Doktorand kristina.oman@gu.se
Hagelberg, Marie Louise Ekonom 031-786 4136 marie-louise.hagelberg@gu.se
Bünz, Annika Forskarassistent 031-786 4192 annika.bunz@gu.se
Ericson, Mathias Forskare, Genusvetenskap 031-786 5323 mathias.ericson@gu.se
Zachau, Gunilla Personalhandläggare 031-786 6160 gunilla.zachau@gu.se
Arik, Hulya Postdoktor hulya.arik@gu.se
Cagatay, Selin Postdoktor selin.cagatay@gu.se
Björnberg, Alf Professor, Musikvetenskap 031-786 4085 alf.bjornberg@gu.se
Gunnemark, Kerstin Professor, Etnologi 031-786 1968 kerstin.gunnemark@ethnology.gu.se
Jönsson, Mats Professor, Filmvetenskap 031-786 6164 mats.jonsson@gu.se
Liinason, Mia Professor, Genusvetenskap 031-786 3615 mia.liinason@gu.se
Martinsson, Lena Professor, Genusvetenskap 031-786 5910 lena.martinsson@gu.se
Stockfelt, Ola Professor, Musikvetenskap, musik och rörliga bilder 031-786 5335 ola.stockfelt@musikvet.gu.se
Wagner, Karin Professor, Konst– och bildvetenskap 031-786 4190 karin.wagner@gu.se
Holmquist, Ingrid Professor emerita, Genusvetenskap 031-786 4191 ingrid.holmquist@kultvet.gu.se
Edström, Olle Professor emeritus, Musikvetenskap 031-786 4191 olle.edstrom@musicology.gu.se
Lilliestam, Lars Professor emeritus
Mellander, Elias Programsamordnare, Etnologi elias.mellander@gu.se
Gustafsson, Lise-Lotte Studievägledare 031-786 5321 lise-lotte.gustafsson@gu.se
Bengtsson, Catarina Universitetsadjunkt, Barn– och ungdomskultur, allmän lingvistik 031-786 5490 catarina.bengtsson@kultvet.gu.se
Eriksson, Jan Universitetsadjunkt, Musikvetenskap 031-786 1969 jan.eriksson@kultvet.gu.se
Westling, Karolina Universitetsadjunkt, Filmvetenskap 031-786 5334 karolina.westling@kultvet.gu.se
Alm, Erika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5332 erika.alm@gu.se
Andersson, Therese Universitetslektor, Filmvetenskap therese.andersson@filmvet.gu.se
Andersson, Åsa Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 6144 asa.andersson@gu.se
Backman Rogers, Anna Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 5331 anna.backman.rogers@gu.se
Bergman, Åsa Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5218 asa.bergman@gu.se
Björkin, Mats Universitetslektor, Prefekt 031-786 5333 mats.bjorkin@filmvet.gu.se
Bossius, Thomas Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5491 thomas.bossius@kultur.gu.se
Fried, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1974 alexandra.fried@gu.se
Herlitz, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 2793 alexandra.herlitz@kultvet.gu.se
Holgersson, Helena Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2780 helena.holgersson@kultur.gu.se
Kjellmer, Viveka Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1975 viveka.kjellmer@arthist.gu.se
Knuts, Eva Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 4305 eva.knuts@gu.se
Lundsten, Elin Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 6166 elin.lundsten@kultvet.gu.se
Nilsson, Mats Universitetslektor 031-786 1966 mats.nilsson@gu.se
Nordin, Andreas Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2356 andreas.nordin@kultvet.gu.se

Visar 1 - 50 av 64

Visar 1 - 10 av 961

2019

Vi måste börja prata om Sveriges krigsförklaring mot Venezuela
Juan Velasquez
Internationalen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Röst möter text - Den sjungna texten som berättelse, gestaltning och ljud/klang
Marita Rhedin
Fattigmannsblommer - Om Vidar Sandbecks forfatterskap / Ole Karlsen og Eva-Marie Syversen (red.), Vallset, Oplandske bokforlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

USA:s blockad i Venezuela
Juan Velasquez
Femsusdev, videofilm till öppna video-arkivet, Övrigt 2019
Övrigt

Snåriga sårbarheter i nyliberala tider. Om relationen mellan sårbarhet, agens och nyliberalism
Evelina Johansson Wilén, Lina Palmqvist, Jeanette Sundhall
Tidskrift för Genusvetenskap, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

4 februari 2019, fältarbete i Caracas
Juan Velasquez
film till öppna video-arkivet Femsusdev, 2:07 minuter, Övrigt 2019
Övrigt

Folklig Ekonomi och Bachakeo
Juan Velasquez
Film till öppna video-arkivet Femsusdev, 10:33 minuter, Övrigt 2019
Övrigt

Upprop från bostadsorganisationer i Caracas
Juan Velasquez Atehortua
Film till öppna video-arkivet Femsusdev, 1:25 minuter, Övrigt 2019
Övrigt

Visar 1 - 10 av 961

Sidansvarig: Jelaine Legaspi|Sidan uppdaterades: 2016-11-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?