Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvetenskaper

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för kulturvetenskaper
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Vera Sandbergs allé 8, 411 33 Göteborg

Webbplats: www.kultur.gu.se
Epost: kuv@kultur.gu.se

Prefekt: Mats Björkin

Om enheten

Vid Institutionen för kulturvetenskaper bedriver vi forskning och undervisning kring kultur ur flera olika perspektiv. Här finns ämnen som hör till de estetiska vetenskaperna och som studerar olika kulturella delområden såsom konst och bild, musik och film, ”kultur” i en traditionell och snävare bemärkelse.

Här finns också ämnen där olika slags kulturyttringar sätts in ett bredare samhälleligt sammanhang. Kulturstudier, barn- och ungdomskultur, etnologi och genusvetenskap utgör några exempel.

Institutionen för kulturvetenskaper består av nio ämnen och har totalt ca 60 medarbetare och ungefär 900 studenter varje termin.

Våra lokaler är belägna på Vera Sandbergs Allé 8, alldeles i närheten av Kapellplatsen.
 

Senaste publikationer

Feminist Activism
Elisabeth Lund Engebretsen, Di Wang, Olga Sasunkevich, Xiong Jing
Savinetti, N. (ed.) Gendered Dimensions of Welfare in China and the Nordic Region. Feminist transformations, visions and recommendations. , Copenhagen , NIAS – Nordic Institute of Asian Studies Report, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Kritik och kamp - Att tänka politisk gemenskap idag
Evelina Johansson Wilén
Röda rummet, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Grezkolonins sociala nätverk
Alexandra Herlitz
Grez-sur-Loing : konst och relationer / red. Anna Meister, Carina Rech & Karin Sidén., Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Radikal empati i dansarkivet: Omsorg om den ryska dansaren Anna Robenne
Astrid von Rosen
I avantgardets skugga : brytpunkter och kontinuitet i svensk teater kring 1900 / Rikard Hoogland (red.)., Göteborg, Institutionen för litteratur, idéhistoria och religion, Göteborgs universitet (LIR), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Vi måste börja prata om Sveriges krigsförklaring mot Venezuela
Juan Velasquez
Internationalen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Röst möter text - Den sjungna texten som berättelse, gestaltning och ljud/klang
Marita Rhedin
Fattigmannsblommer - Om Vidar Sandbecks forfatterskap / Ole Karlsen og Eva-Marie Syversen (red.), Vallset, Oplandske bokforlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 62

Namn Titel Telefon E-post
Alm, Erika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5332 erika.alm@gu.se
Andersson, Therese Universitetslektor, Filmvetenskap therese.andersson@filmvet.gu.se
Andersson, Åsa Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 6144 asa.andersson@gu.se
Arik, Hulya Postdoktor hulya.arik@gu.se
Backman Rogers, Anna Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 5331 anna.backman.rogers@gu.se
Bengtsson, Catarina Universitetsadjunkt, Barn– och ungdomskultur, allmän lingvistik 031-786 5490 catarina.bengtsson@kultvet.gu.se
Bergman, Åsa Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5218 asa.bergman@gu.se
Björkin, Mats Universitetslektor, Prefekt 031-786 5333 mats.bjorkin@filmvet.gu.se
Björnberg, Alf Professor, Musikvetenskap 031-786 4085 alf.bjornberg@gu.se
Bossius, Thomas Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5491 thomas.bossius@kultur.gu.se
Bruchmüller, Birte Doktorand birte.bruchmuller@gu.se
Bünz, Annika Forskarassistent 031-786 4192 annika.bunz@gu.se
Cagatay, Selin Postdoktor selin.cagatay@gu.se
Edström, Olle Professor emeritus, Musikvetenskap 031-786 4191 olle.edstrom@musicology.gu.se
Ericson, Mathias Forskare, Genusvetenskap 031-786 5323 mathias.ericson@gu.se
Eriksson, Jan Universitetsadjunkt, Musikvetenskap 031-786 1969 jan.eriksson@kultvet.gu.se
Florin Persson, Erik Doktorand, Filmvetenskap 031-786 2785 erik.florin.persson@gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Utbildningssamordnare 031-786 6110 carl-magnus.forsudd@gu.se
Fried, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1974 alexandra.fried@gu.se
Gunnemark, Kerstin Professor, Etnologi 031-786 1968 kerstin.gunnemark@ethnology.gu.se
Gustafsson, Lise-Lotte Studievägledare 031-786 5321 lise-lotte.gustafsson@gu.se
Hagelberg, Marie Louise Ekonom 031-786 4136 marie-louise.hagelberg@gu.se
Heljic, Arman Doktorand arman.heljic@gu.se
Herlitz, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 2793 alexandra.herlitz@kultvet.gu.se
Hibsher, Netta Doktorand netta.huebscher@gu.se
Holgersson, Helena Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2780 helena.holgersson@kultur.gu.se
Holmquist, Ingrid Professor emerita, Genusvetenskap 031-786 4191 ingrid.holmquist@kultvet.gu.se
Jarlsmark, Ingrid Administrativ chef, inst 031-786 4063 ingrid.jarlsmark@gu.se
Javanbakht, Jila Utbildningsadministratör 031-786 2788 jila.javanbakht@gu.se
Johansson Wilén, Evelina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 2781 evelina.johansson@gu.se
Jönsson, Mats Professor, Filmvetenskap 031-786 6164 mats.jonsson@gu.se
Kjellmer, Viveka Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1975 viveka.kjellmer@arthist.gu.se
Knuts, Eva Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 4305 eva.knuts@gu.se
Liinason, Mia Professor, Genusvetenskap 031-786 3615 mia.liinason@gu.se
Lilliestam, Lars Professor emeritus, Musikvetenskap lars.lilliestam@kultvet.gu.se
Lundsten, Elin Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 6166 elin.lundsten@kultvet.gu.se
Martinsson, Lena Professor, Genusvetenskap 031-786 5910 lena.martinsson@gu.se
Mellander, Elias Programsamordnare, Etnologi elias.mellander@gu.se
Nilsson, Mats Universitetslektor 031-786 1966 mats.nilsson@gu.se
Nordin, Andreas Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2356 andreas.nordin@kultvet.gu.se
Palmqvist, Lina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 4515 lina.palmqvist@gu.se
Pontara, Tobias Universitetslektor, Musikvetenskap 031-786 4082 tobias.pontara@gu.se
Rhedin, Marita Universitetslektor, Musikvetenskap 031-786 6153 marita.rhedin@musikvet.gu.se
Rolfsdotter Eliasson, Susanna Doktorand, Etnologi 031-786 5389 susanna.rolfsdotter@gu.se
Ryberg, Ingrid Universitetslektor 031-786 1977 ingrid.ryberg@gu.se
Sasunkevich, Volha Olga Universitetslektor, biträdande 031-786 4083 olga.sasunkevich@gu.se
Sjöberg, Christine Doktorand, Konst– och bildvetenskap 031-786 6167 christine.sjoberg@gu.se
Stockfelt, Ola Professor, Musikvetenskap, musik och rörliga bilder 031-786 5335 ola.stockfelt@musikvet.gu.se
Sundhall, Jeanette Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 4328 jeanette.sundhall@wmst.gu.se
Swahn, Karin Utbildningsadministratör 031-786 1971 karin.swahn@gu.se

Visar 1 - 50 av 62

Visar 51 - 60 av 964

2018

Classic book review. Judith Butler: Notes toward a performative theory of assembly
Lena Martinsson, Mona Lilja, Anna Johansson
Journal of resistance studies , Recension 2018
Recension

The power of vulnerability : mobilising affect in feminist, queer and anti-racist media cultures
Anu Koivunen, Katariina Kyrölä, Ingrid Ryberg
Manchester, Manchester University Press, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Vulnerability as a political language
Anu Koivunen, Katariina Kyrölä, Ingrid Ryberg
The power of vulnerability : mobilising affect in feminist, queer and anti-racist media cultures / edited by Anu Koivunen, Katariina Kyrölä and Ingrid Ryberg., Manchester , Manchester University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

White vulnerability and the politics of reproduction in Top of the Lake: China Girl
Johanna Gondouin, Suruchi Thapar-Björkert, Ingrid Ryberg
The power of vulnerability : mobilising affect in feminist, queer and anti-racist media cultures / edited by Anu Koivunen, Katariina Kyrölä and Ingrid Ryberg. , Manchester, Manchester University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Abortion prevention : Lesbian citizenship and filmmaking in Sweden in the 1970s
Ingrid Ryberg
The power of vulnerability : mobilising affect in feminist, queer and anti-racist media cultures / edited by Anu Koivunen, Katariina Kyrölä and Ingrid Ryberg., Manchester, Manchester University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Revidera historien om auteuren Mai Zetterling
Ingrid Ryberg
Nordic Women in Film, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Jag vill synliggöra det queera filmarvet
Ingrid Ryberg
FLM Kulturtidskrift om film, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Ungendering Europe: critical engagements with key objects in feminism
Mia Liinason, Erika Alm
Gender, Place and Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mångfalden som fick marknadsvärde. Jacobs, Glass och genrifiering.
Catharina Thörn
Samhällsbyggandet som mysterium : Jane Jacobs idéer om människor, städer och ekonomier / Jesper Meijling & Tigran Haas (red.)., Lund, Nordic Academic Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Travelling Artefacts: The Role of Recognition, (Dis)Belongings, and Acts of Resistance
Mona Lilja, Lena Martinsson
Journal of Resistance Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 964

Sidansvarig: Jelaine Legaspi|Sidan uppdaterades: 2016-11-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?