Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvetenskaper

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för kulturvetenskaper
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Vera Sandbergs allé 8, 411 33 Göteborg

Webbplats: www.kultur.gu.se
Epost: kuv@kultur.gu.se

Prefekt: Mats Björkin

Om enheten

Vid Institutionen för kulturvetenskaper bedriver vi forskning och undervisning kring kultur ur flera olika perspektiv. Här finns ämnen som hör till de estetiska vetenskaperna och som studerar olika kulturella delområden såsom konst och bild, musik och film, ”kultur” i en traditionell och snävare bemärkelse.

Här finns också ämnen där olika slags kulturyttringar sätts in ett bredare samhälleligt sammanhang. Kulturstudier, barn- och ungdomskultur, etnologi och genusvetenskap utgör några exempel.

Institutionen för kulturvetenskaper består av nio ämnen och har totalt ca 60 medarbetare och ungefär 900 studenter varje termin.

Våra lokaler är belägna på Vera Sandbergs Allé 8, alldeles i närheten av Kapellplatsen.
 

Senaste publikationer

Nostalgic photographs in the contemporary image ecology: the example of Tyrrells crisp packaging
Karin Wagner
Journal of Aesthetics and Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Borders and Belongings in Nordic Feminisms and Beyond
Mia Liinason
Gender, Place and Culture: A Journal of Feminist Geography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Kvar vid barnbordet..." om unga vuxna utanför arbetsmarknaden
Anita Beckman, Åsa Andersson
Barn och ungdomsvetenskap : grundläggande perspektiv / Thomas Johansson & Emma Sorbring (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Introduction: Ungendering Europe
Mia Liinason, Erika Alm
Gender, Place and Culture: A Journal of Feminist Geography, Inledande text i tidskrift 2018
Inledande text i tidskrift

Åldersmaktordningen och barns rätt till delaktighet
Jeanette Sundhall
Barn-och ungdomsvetenskap : grundläggande perspektiv / Thomas Johansson & Emma Sorbring (red.), Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Om spänningar i en marknadsorienterad SFI-utbildning.
Marie Carlson, Bengt Jacobsson
Dahlstedt, M. & Fejes, A. (red.) Skolan, marknaden och framtiden. , Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Guest and the Intruder
Karin Wagner
Film International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Det politiska våldets historia och teori
Evelina Johansson, Carl Wilén
Röda rummet, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 66

Namn Titel Telefon E-post
Alm, Erika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5332 erika.alm@gu.se
Andersson, Therese Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 1863 therese.andersson@filmvet.gu.se
Andersson, Åsa Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 6144 asa.andersson@gu.se
Backman Rogers, Anna Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 5331 anna.backman.rogers@gu.se
Bengtsson, Catarina Universitetsadjunkt, Barn– och ungdomskultur, allmän lingvistik 031-786 5490 catarina.bengtsson@kultvet.gu.se
Bergman, Åsa Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5218 asa.bergman@gu.se
Bigot Klinteberg, Felicia Utbildnings adm 031-786 1971 felicia.bigot.klinteberg@gu.se
Björkin, Mats Universitetslektor, Prefekt 031-786 5333 mats.bjorkin@filmvet.gu.se
Björnberg, Alf Professor, Viceprefekt 031-786 4085 alf.bjornberg@gu.se
Bossius, Thomas Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5491 thomas.bossius@kultur.gu.se
Brembeck, Helene Professor, Etnologi 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Bruchmüller, Birte Doktorand birte.bruchmuller@gu.se
Bäckström, Mattias Forskare mattias.backstrom@gu.se
Bünz, Annika Forskarassistent 031-786 4192 annika.bunz@gu.se
Edström, Olle Professor emeritus, Musikvetenskap 031-786 4191 olle.edstrom@musicology.gu.se
Ericson, Mathias Forskare, Genusvetenskap 031-786 5323 mathias.ericson@gu.se
Eriksson, Jan Universitetsadjunkt, Musikvetenskap 031-786 1969 jan.eriksson@kultvet.gu.se
Florin Persson, Erik Doktorand, Filmvetenskap 031-786 2785 erik.florin.persson@gu.se
Fried, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1974 alexandra.fried@gu.se
Gunnemark, Kerstin Professor, Etnologi 031-786 1968 kerstin.gunnemark@ethnology.gu.se
Gustafsson, Lise-Lotte Studievägledare 031-786 5321 lise-lotte.gustafsson@gu.se
Hagelberg, Marie Louise Ekonom 031-786 4136 marie-louise.hagelberg@gu.se
Heljic, Arman Doktorand arman.heljic@gu.se
Herlitz, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 2793 alexandra.herlitz@kultvet.gu.se
Holgersson, Helena Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2780 helena.holgersson@kultur.gu.se
Holmquist, Ingrid Professor emerita, Genusvetenskap 031-786 4191 ingrid.holmquist@kultvet.gu.se
Huebscher, Netta Doktorand netta.huebscher@gu.se
Jarlsmark, Ingrid Administrativ chef, inst 031-786 4063 ingrid.jarlsmark@gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 2781 evelina.johansson@gu.se
Jönsson, Mats Professor, Filmvetenskap 031-786 6164 mats.jonsson@gu.se
Karlsson, Katarina Forskare, konstnärlig forskning, musikalisk gestaltning 031-786 4084 katarina.a.karlsson@kultur.gu.se
Kjellmer, Viveka Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1975 viveka.kjellmer@arthist.gu.se
Knuts, Eva Universitetsadjunkt, Kulturvetenskap 031-786 4305 eva.knuts@gu.se
Liinason, Mia Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 3615 mia.liinason@gu.se
Lilliestam, Lars Professor, Musikvetenskap 031-786 4088 lars.lilliestam@kultvet.gu.se
Lundin, Jenny Utbildningssamordnare jenny.lundin.2@gu.se
Lundsten, Elin Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 6166 elin.lundsten@kultvet.gu.se
Mankell, Bia Universitetslektor, Konst- och bildvetenskap 031-786 2787 bia.mankell@kultvet.gu.se
Martinsson, Lena Professor, Genusvetenskap 031-786 5910 lena.martinsson@gu.se
Mellander, Elias Doktorand, Etnologi 031-786 2781 elias.mellander@gu.se
Nikolaeva, Olga Doktorand, Konst- och bildvetenskap 031-786 4451 olga.nikolaeva@gu.se
Nilsson, Mats Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 1966 mats.nilsson@gu.se
Nordin, Andreas Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2356 andreas.nordin@kultvet.gu.se
Palmqvist, Lina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 4515 lina.palmqvist@gu.se
Persson, Daniel Biblioteksassistent daniel.persson.2@gu.se
Pontara, Tobias Universitetslektor, Musikvetenskap 031-786 4082 tobias.pontara@gu.se
Rhedin, Marita Universitetslektor, Musikvetenskap 031-786 6153 marita.rhedin@musikvet.gu.se
Rolfsdotter Eliasson, Susanna Doktorand, Etnologi 031-786 5389 susanna.rolfsdotter@gu.se
Ryberg, Ingrid Universitetslektor 031-786 1977 ingrid.ryberg@gu.se
Sasunkevich, Volha Olga Universitetslektor, biträdande olga.sasunkevich@gu.se

Visar 1 - 50 av 66

Visar 51 - 60 av 801

2017

Biographical Notes Sven B. Ek 1931-2016
Kerstin Gunnemark, Annika Nordström
Ethnologia Scandinavica, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Sven B. Ek 1931-2016. Minnesord.
Kerstin Gunnemark, Annika Nordström
Svenska landsmål och svenskt folkliv, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Skweee
Thomas Bossius
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe / David Horn, John Shepherd, Paolo Prato (editors), New York, Bloomsbury Academic , Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Visa
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe / David Horn, John Shepherd, Paolo Prato (editor), New York, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Svensktopp
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe / David Horn, John Shepherd, Paolo Prato (editors), New York, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Progg (Swedish Progressive)
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe / David Horn , John Shepherd, Paolo Prato (editors), New York, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Hidden and Forgotten – Mapping Female Artists and Architects Working in Gothenburg during the 20th Century
Eva Zetterman, Charlotta Kerstin Hanner Nordstrand, Helena Mattisson
GPS 400 – Gothenburg Cultures on the Town 1621–2021. Session: Mapping and Staging Cultural Activities in Gothenburg. University of Gothenburg. November 8–9, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 60 av 801

Sidansvarig: Caroline Tengroth|Sidan uppdaterades: 2016-11-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?