Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvetenskaper

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för kulturvetenskaper
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Vera Sandbergs allé 8, 411 33 Göteborg

Webbplats: www.kultur.gu.se
Epost: kuv@kultur.gu.se

Prefekt: Mats Björkin

Om enheten

Vid Institutionen för kulturvetenskaper bedriver vi forskning och undervisning kring kultur ur flera olika perspektiv. Här finns ämnen som hör till de estetiska vetenskaperna och som studerar olika kulturella delområden såsom konst och bild, musik och film, ”kultur” i en traditionell och snävare bemärkelse.

Här finns också ämnen där olika slags kulturyttringar sätts in ett bredare samhälleligt sammanhang. Kulturstudier, barn- och ungdomskultur, etnologi och genusvetenskap utgör några exempel.

Institutionen för kulturvetenskaper består av nio ämnen och har totalt ca 60 medarbetare och ungefär 900 studenter varje termin.

Våra lokaler är belägna på Vera Sandbergs Allé 8, alldeles i närheten av Kapellplatsen.
 

Senaste publikationer

Jämställdhet som assemblage
Mia Liinason
Tidsskrift for kjønnsforskning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visa
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe, New York, London, Oxford, New Delhi & Sydney, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Svensktopp
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe, New York, London, Oxford, New Delhi & Sydney, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Progg (Swedish Progressive)
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe, New York, London, Oxford, New Delhi & Sydney, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Feminism, materialitet och kroppens politik
Evelina Johansson
Ord & Bild, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

I’ll Be Your Screen
Lisa Åkervall, Bernard Geoghegan
La Galassia Casetti: Lettere di Amicizia, Stima, Provocazione / a cura di Ruggero Eugeni e Mariagrazia Fanchi, Vita e Pensiero, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Political Space for Children? The Age Order and Children's Right to Participation
Jeanette Sundhall
Social Inclusion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Våldet i Venezuela visar på behovet av oberoende press
Juan Velasquez
Feministiskt perspektiv, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 70

Namn Titel Telefon E-post
Jarlsmark, Ingrid Administrativ chef, inst 031-786 4063 ingrid.jarlsmark@gu.se
Persson, Daniel Biblioteksassistent daniel.persson.2@gu.se
Bruchmüller, Birte Doktorand birte.bruchmuller@gu.se
Dahlgren, Anders Doktorand, Konst– och bildvetenskap 031-786 6760 anders.dahlgren@gu.se
Florin Persson, Erik Doktorand, Filmvetenskap 031-786 2785 erik.florin.persson@gu.se
Heljic, Arman Doktorand arman.heljic@gu.se
Huebscher, Netta Doktorand netta.huebscher@gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 2781 evelina.johansson@gu.se
Mellander, Elias Doktorand, Etnologi 031-786 2781 elias.mellander@gu.se
Nikolaeva, Olga Doktorand, Konst- och bildvetenskap 031-786 4451 olga.nikolaeva@gu.se
Palmqvist, Lina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 4515 lina.palmqvist@gu.se
Rolfsdotter Eliasson, Susanna Doktorand, Etnologi 031-786 5389 susanna.rolfsdotter@gu.se
Sjöberg, Christine Doktorand, Konst– och bildvetenskap 031-786 6167 christine.sjoberg@gu.se
Szita, Kata Doktorand, Filmvetenskap 031-786 5224 kata.szita@gu.se
Villegas Lindvall, Valeria Doktorand valeria.villegas.lindvall@gu.se
Westerström, Anders Doktorand anders.westerstrom@gu.se
Öman, Kristina Doktorand kristina.oman@gu.se
Hagelberg, Marie Louise Ekonom 031-786 4136 marie-louise.hagelberg@gu.se
Bünz, Annika Forskarassistent 031-786 4192 annika.bunz@gu.se
Bäckström, Mattias Forskare mattias.backstrom@gu.se
Karlsson, Katarina Forskare, konstnärlig forskning, musikalisk gestaltning 031-786 4084 katarina.a.karlsson@kultur.gu.se
Sandahl, Ann-Louise Forskare ann-louise.sandahl@gu.se
Zachau, Gunilla Personalhandläggare 031-786 6160 gunilla.zachau@gu.se
Ericson, Mathias Postdoktor, Genusvetenskap 031-786 5323 mathias.ericson@gu.se
Björnberg, Alf Professor, Viceprefekt 031-786 4085 alf.bjornberg@gu.se
Brembeck, Helene Professor, Etnologi 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Gunnemark, Kerstin Professor, Etnologi 031-786 1968 kerstin.gunnemark@ethnology.gu.se
Jönsson, Mats Professor, Filmvetenskap 031-786 6164 mats.jonsson@gu.se
Lilliestam, Lars Professor, Musikvetenskap 031-786 4088 lars.lilliestam@kultvet.gu.se
Martinsson, Lena Professor, Genusvetenskap 031-786 5910 lena.martinsson@gu.se
Stockfelt, Ola Professor, Musikvetenskap, musik och rörliga bilder 031-786 5335 ola.stockfelt@musikvet.gu.se
Wagner, Karin Professor, Viceprefekt 031-786 4190 karin.wagner@gu.se
Holmquist, Ingrid Professor emerita, Genusvetenskap 031-786 4191 ingrid.holmquist@kultvet.gu.se
Skarin Frykman, Birgitta Professor emerita, Etnologi birgitta.skarin-frykman@ethnology.gu.se
Edström, Olle Professor emeritus, Musikvetenskap 031-786 4191 olle.edstrom@musicology.gu.se
Gustafsson, Lise-Lotte Studievägledare 031-786 5321 lise-lotte.gustafsson@gu.se
Bengtsson, Catarina Universitetsadjunkt, Barn– och ungdomskultur, allmän lingvistik 031-786 5490 catarina.bengtsson@kultvet.gu.se
Eriksson, Jan Universitetsadjunkt, Musikvetenskap 031-786 1969 jan.eriksson@kultvet.gu.se
Knuts, Eva Universitetsadjunkt, Kulturvetenskap 031-786 4305 eva.knuts@gu.se
Westling, Karolina Universitetsadjunkt, Filmvetenskap 031-786 5334 karolina.westling@kultvet.gu.se
Alm, Erika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5332 erika.alm@gu.se
Andersson, Therese Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 1863 therese.andersson@filmvet.gu.se
Andersson, Åsa Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 6144 asa.andersson@gu.se
Backman Rogers, Anna Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 5331 anna.backman.rogers@gu.se
Bergman, Åsa Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5218 asa.bergman@gu.se
Björkin, Mats Universitetslektor, Prefekt 031-786 5333 mats.bjorkin@filmvet.gu.se
Bossius, Thomas Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5491 thomas.bossius@kultur.gu.se
Fried, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1974 alexandra.fried@gu.se
Herlitz, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 2793 alexandra.herlitz@kultvet.gu.se
Holgersson, Helena Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2780 helena.holgersson@kultur.gu.se

Visar 1 - 50 av 70

Visar 1 - 10 av 744

2017

Jämställdhet som assemblage
Mia Liinason
Tidsskrift for kjønnsforskning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visa
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe, New York, London, Oxford, New Delhi & Sydney, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Svensktopp
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe, New York, London, Oxford, New Delhi & Sydney, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Progg (Swedish Progressive)
Alf Björnberg
Bloomsbury Encyclopedia of Popular Music of the World, Volume XI, Genres: Europe, New York, London, Oxford, New Delhi & Sydney, Bloomsbury Academic, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

Feminism, materialitet och kroppens politik
Evelina Johansson
Ord & Bild, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

I’ll Be Your Screen
Lisa Åkervall, Bernard Geoghegan
La Galassia Casetti: Lettere di Amicizia, Stima, Provocazione / a cura di Ruggero Eugeni e Mariagrazia Fanchi, Vita e Pensiero, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Political Space for Children? The Age Order and Children's Right to Participation
Jeanette Sundhall
Social Inclusion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Våldet i Venezuela visar på behovet av oberoende press
Juan Velasquez
Feministiskt perspektiv, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 744

Sidansvarig: Felicia Bigot Klinteberg|Sidan uppdaterades: 2016-11-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?