Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvetenskaper

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för kulturvetenskaper
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Vera sandbergs allé 8, 41133 Göteborg

Webbplats: www.kultur.gu.se
Epost: kuv@kultur.gu.se

Prefekt: Mats Björkin

Om enheten

Vid Institutionen för kulturvetenskaper bedriver vi forskning och undervisning kring kultur ur flera olika perspektiv. Här finns ämnen som hör till de estetiska vetenskaperna och som studerar olika kulturella delområden såsom konst och bild, musik och film, ”kultur” i en traditionell och snävare bemärkelse.

Här finns också ämnen där olika slags kulturyttringar sätts in ett bredare samhälleligt sammanhang. Kulturstudier, barn- och ungdomskultur, etnologi och genusvetenskap utgör några exempel.

Institutionen för kulturvetenskaper består av nio ämnen och har totalt ca 60 medarbetare och ungefär 900 studenter varje termin.

Våra lokaler är belägna på Vera Sandbergs Allé 8, alldeles i närheten av Kapellplatsen.
 

Senaste publikationer

Comfort in Times of Changes
Kerstin Gunnemark
SIEF2017. Ways of Dwelling : Crisis - Craft - Creativity. 13th Congress of Société Internationale d’Ethnologie et de Folklore (SIEF) Department of Cultural Anthropology/European Ethnology University of Göttingen 26-30 March, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Blacklists and Hitlists: Public-Service Radio and Musical Gatekeeping
Alf Björnberg
Made in Sweden: Studies in Popular Music / edited by Alf Björnberg and Thomas Bossius, New York , Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Fragment av stadens kulturarv
Kerstin Gunnemark
Att skapa staden Identitet, minne och delaktighet, Institutet för studier i Malmös historia, 9-10 februari 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Swedishness of Swedish Popular-Music Genres
Alf Björnberg, Thomas Bossius
Made in Sweden: Studies in Popular Music / edited by Alf Björnberg and Thomas Bossius., New York , Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Diversification and Professionalization
Alf Björnberg, Thomas Bossius
Made in Sweden: Studies in Popular Music / edited by Alf Björnberg and Thomas Bossius., New York , Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Very Swedish Phenomenon
Olle Edström
Made in Sweden : studies in Popular Music / edited by Alf Björnberg and Thomas Bossius, New York , Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Svenskt konstnärslexikon
Bia Mankell
Insikt och handling. 25, Lexikon över lexikon / redaktör Bo Hanson, Lund, Hans Larsson Samfundet, Bidrag till encyklopedi 2017
Bidrag till encyklopedi

El Sistema – musiklärare i en spänningsfylld modell för socialt inkluderande pedagogik.
Eva Sæther, Åsa Bergman, Monica Lindgren
Pedagogisk forskning i Sverige, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 60

Namn Titel Telefon E-post
Ahlskog Arbaeus, Kerstin Utbildningskoordinator, Studierektor 031-786 4134 kerstin.arbaeus@kultur.gu.se
Alm, Erika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5332 erika.alm@gu.se
Alnäs, Sofie Utbildnings adm, Webbredaktör 031-786 2788 sofie.alnas@gu.se
Andersson, Therese Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 1863 therese.andersson@filmvet.gu.se
Andersson, Åsa Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 6144 asa.andersson@gu.se
Backman Rogers, Anna Universitetslektor, Filmvetenskap 031-786 5331 anna.backman.rogers@gu.se
Bengtsson, Catarina Universitetsadj, Barn– och ungdomskultur, allmän lingvistik 031-786 5490 catarina.bengtsson@kultvet.gu.se
Bergman, Åsa Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5218 asa.bergman@gu.se
Bigot Klinteberg, Felicia Utbildnings adm 031-786 1971 felicia.bigot.klinteberg@gu.se
Björkin, Mats Universitetslektor, Prefekt 031-786 5333 mats.bjorkin@filmvet.gu.se
Björnberg, Alf Professor, Viceprefekt 031-786 4085 alf.bjornberg@gu.se
Bossius, Thomas Universitetslektor, Kulturstudier 031-786 5491 thomas.bossius@kultur.gu.se
Brembeck, Helene Professor, Etnologi 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Bünz, Annika Forskarassistent 031-786 4192 annika.bunz@gu.se
Dahlgren, Anders Doktorand, Konst– och bildvetenskap 031-786 6760 anders.dahlgren@gu.se
Edström, Olle Professor emeritus, Musikvetenskap 031-786 4191 olle.edstrom@musicology.gu.se
Ericson, Mathias Postdoktor, Genusvetenskap 031-786 5323 mathias.ericson@gu.se
Eriksson, Jan Universitetsadjunkt, Musikvetenskap 031-786 1969 jan.eriksson@kultvet.gu.se
Fried, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1974 alexandra.fried@gu.se
Gunnemark, Kerstin Professor, Etnologi 031-786 1968 kerstin.gunnemark@ethnology.gu.se
Gustafsson, Lise-Lotte Studievägledare 031-786 5321 lise-lotte.gustafsson@gu.se
Hagelberg, Marie Louise Ekonom 031-786 4136 marie-louise.hagelberg@gu.se
Herlitz, Alexandra Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 2793 alexandra.herlitz@kultvet.gu.se
Herlitz, Alexandra Universitetslektor, Studierektor 031-786 2793 alexandra.herlitz@kultvet.gu.se
Holgersson, Helena Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2780 helena.holgersson@kultur.gu.se
Holmquist, Ingrid Professor emerita, Genusvetenskap 031-786 4191 ingrid.holmquist@kultvet.gu.se
Jarlsmark, Ingrid Administrativ chef, inst 031-786 4063 ingrid.jarlsmark@gu.se
Johansson, Evelina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 2781 evelina.johansson@gu.se
Jönsson, Mats Professor, Filmvetenskap 031-786 6164 mats.jonsson@gu.se
Karlsson, Katarina Forskare, konstnärlig forskning, musikalisk gestaltning 031-786 4084 katarina.a.karlsson@kultur.gu.se
Kjellmer, Viveka Universitetslektor, Konst– och bildvetenskap 031-786 1975 viveka.kjellmer@arthist.gu.se
Knuts, Eva Universitetsadj, Kulturvetenskap 031-786 4305 eva.knuts@gu.se
Liinason, Mia Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 3615 mia.liinason@gu.se
Lilliestam, Lars Professor, Musikvetenskap 031-786 4088 lars.lilliestam@kultvet.gu.se
Lundsten, Elin Universitetslektor, Genusvetenskap 031-786 6166 elin.lundsten@kultvet.gu.se
Mankell, Bia Universitetslektor, Konst- och bildvetenskap 031-786 2787 bia.mankell@kultvet.gu.se
Martinsson, Lena Professor, Genusvetenskap 031-786 5910 lena.martinsson@gu.se
Mellander, Elias Doktorand, Etnologi 031-786 2781 elias.mellander@gu.se
Nikolaeva, Olga Doktorand, Konst- och bildvetenskap 031-786 4451 olga.nikolaeva@gu.se
Nilsson, Mats Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 1966 mats.nilsson@gu.se
Nordin, Andreas Universitetslektor, Kulturvetenskap 031-786 2356 andreas.nordin@kultvet.gu.se
Palmqvist, Lina Doktorand, Genusvetenskap 031-786 4515 lina.palmqvist@gu.se
Persson, Erik Doktorand, Filmvetenskap 031-786 2785 erik.persson@gu.se
Pontara, Tobias Universitetslektor, Musikvetenskap 031-786 4082 tobias.pontara@gu.se
Rhedin, Marita Universitetslektor, Musikvetenskap 031-786 6153 marita.rhedin@musikvet.gu.se
Rolfsdotter Eliasson, Susanna Doktorand, Etnologi 031-786 5389 susanna.rolfsdotter@gu.se
Ryberg, Ingrid Universitetslektor 031-786 1977 ingrid.ryberg@gu.se
Sasunkevich, Volha Olga Universitetslektor, biträdande olga.sasunkevich@gu.se
Sjöberg, Christine Doktorand, Konst– och bildvetenskap 031-786 6167 christine.sjoberg@gu.se
Skarin Frykman, Birgitta Professor emerita, Etnologi birgitta.skarin-frykman@ethnology.gu.se

Visar 1 - 50 av 60

Visar 81 - 90 av 721

2016

Arkitekturhistoria, vetenskap och pedagogik - Vetenskapsteoretiska positioneringar i Göran Lindahls och Elias Cornells historiografi
Anders Dahlgren
Bebyggelseshistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unnameable
Anna Backman Rogers
Psychoanalysis and the Unrepresentable: From culture to the clinic / edited by Agnieszka Piotrowska and Ben Tyrer, London, Routledge , Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Cooling down jazz: Making authentic Swedish jazz possible
Mischa Van Kan
Jazz Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Including children and youth through the music education program El Sistema in Sweden.
Åsa Bergman
Youngsters, on the cultures of children and youth vid Simon Fraser University i Vancouver. 20-22 oktober 2016., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Striving for integration - El Sistema and the ambition to break segregation patterns in Swedish urban areas.
Åsa Bergman
Nordic Youth Research Symposium på Högskolan Väst i Trollhättan, 15-17 juni 2016., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Re-imagining Work and Masculinity in a Postindustrial Society
Åsa Andersson, Anita Beckman
1st CIEG International Congres of "Gender Studies in Debate: Pathways, Challenges and Interdisciplinary Perspectives". Interdisciplinary Centre for Studies (CIEG) ISCSP Lisbon, Portugal 25-27 May 2015 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visuella texturer. Modeutställningar som kroppslig upplevelse och visuell konsumtion.
Viveka Kjellmer
À la mode: Mode mellan konst, kultur och kommers. Red: Ida de Wit Sandström & Cecilia Fredriksson, Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Fashioning A Dream-Play. On Knut Ström’s Costume Sketches 1915-18 from a Fashion Perspective.
Viveka Kjellmer
Dream-Playing across Borders: Accessing the Non-texts of Strindberg’s A Dream Play in Düsseldorf 1915–18 and Beyond. Editor: Astrid von Rosen, Göteborg, Makadam, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Interfering With Others
Elias Mellander, Andrea Wiszmeg
Kulturstudier, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 721

Sidansvarig: Felicia Bigot Klinteberg|Sidan uppdaterades: 2016-11-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?